Sv. Vincent de Paul v Kláštore pod Znievom

V pondelok 14.10. zavítal sv. Vincent aj do Kláštora pod Znievom, konkrétne do útulku Občianskeho združenia Dobrý Pastier. Obyvatelia útulku i ľudia z obce a blízkeho okolia mali možnosť privítať relikvie veľkého svätca krátko po 16. hodine.
Duchovný správca útulku, vdp. Vladimír Maslák, vyjadril vo svojom úvodnom príhovore nesmiernu radosť z príchodu sv. Vincenta medzi svojich. Vyzdvihol najdôležitejšie momenty z jeho života a udalosti, ktoré zmenili život sv. Vincenta.

Sprievodný program pokračoval litániami k sv. Vincentovi s nevšedným doplnením.

Zaznelo meno každého obyvateľa útulku s invokáciou „ochraňuj ho, sv. Vincent“. Litánie tak dostali veľmi konkrétny a osobný rozmer, čo zaiste prispelo k hlbšiemu prežitiu silných okamihov v prítomnosti velikána spomedzi svätcov. Po litániách sme mali možnosť pozrieť si i vypočuť hudobno-slovné pásmo o sv. Vincentovi s krátkou symbolickou scénou zo života sv. Vincenta. Potom už bol priestor pre osobné uctenie si relikvií.

O 18. hodine začala sv. omša, ktorú celebroval vdp. Maslák spolu s miestnym pánom farárom, vdp. Štefanom Hýroššom. V homílii otec Maslák znovu vyjadril radosť a vďačnosť za tak vzácnu návštevu a podelil sa s nami o krátku históriu vzniku útulku. Tá súvisí priamo so sv. Vincentom. Otec Maslák sa vrátil do rokov svojho pôsobenia v obci Koš, kde zažil stretnutie, ktoré ho rozochvelo presne tak, ako sa rozochvelo srdce sv. Vincenta, keď stál zoči-voči tým najbiednejším z najbiednejších. Otec Maslák sa stretol s bezdomovcom v úbohom stave. Po krátkom rozhovore sa rozišli a ako zdôraznil, nemohol na to stretnutie prestať myslieť. Bolo to deň pred sviatkom sv. Vincenta. Na druhý deň išiel, bezdomovca vyhľadal a prichýlil na svojej fare. Časom pribudli ďalší a Božím riadením na príhovor sv. Vincenta sa obyvatelia farského úradu presťahovali do opustenej budovy bývalého kláštora v Kláštore pod Znievom a je to práve 15 rokov ako otec Maslák našiel v jednej tvári tú tajomnú Tvár, ktorá navždy uchvátila Vincentovo i jeho srdce.

Pri nohách sv. Vincenta kľačali mnohí. Mladší, starší i tí najmenší. A i jeho najbiednejší skladali do jeho rúk svoje radosti, bolesti, trápenia i nádeje.

„Svätý Vincent, oroduj za svojich biednych, veď nemajú nič, len svoje prázdne dlane. Naplň ich tými milosťami, o ktoré ťa vrúcne prosili a daj, nech sú i oni sami vedení milosrdnou láskou, ktorá získava svet.“

s. Terézia Hadryová

webmail