Banská Bystrica

V dňoch 17.-19. novembra 2019 nás v Banskej Bystrici poctili svojou návštevou relikvie svätého Vincenta de Paul. Privítali sme ho v kostole svätej Alžbety Uhorskej v nedeľu 17. 11., práve v deň odpustovej slávnosti. Títo dvaja svätí, milovníci milosrdnej lásky a chudobných, pritiahli do „Alžbetky“ množstvo veriacich a aj kajúcnikov. Po slávnostných vešperách celebroval odpustovú svätú omšu pán dekan Gabriel Brendza. V príhovore krásne poukázal na historickú dôležitosť prítomnosti sestier vincentiek a kňazov i bratov vincentínov v Banskej Bystrici. Adorácia až do polnoci pretkaná myšlienkami svätého Vincenta zakončila slávnostný deň.

V pondelok ráno sme preniesli relikvie svätého Vincenta v slávnostnej procesii do katedrálneho chrámu svätého Františka Xaverského, kde tohto veľkého svätca prijali s otvorenou náručou slávnostnou svätou omšou. Po nej až do obeda prichádzali žiaci a študenti zo škôl z Banskej Bystrice, Žiaru nad Hronom a aj z Detvy, aby si uctili tohto ochrancu detí a mládeže a aby ich povzbudila katechéza otcov vincentínov. Počas celého dňa prichádzalo do katedrály mnoho ľudí – väčšina cielene, niektorí zo zvedavosti.

Individuálnu modlitbu dopĺňali spoločné modlitby Korunky, Ruženca a Liturgie hodín. Večernej svätej omši predsedal otec biskup Marian Chovanec, ktorý predstavil nášho svätca ako človeka s veľmi dobrým srdcom, ktorý sa celý rozdal v službe tým, čo to najviac potrebovali. Pred eucharistickou adoráciou, ktorou sme zakončili deň v Božej prítomnosti, sme ešte rozjímali nad rôznymi aspektmi života a obrátenia svätého Vincenta – hrdinu milosrdensta.

Utorňajšou rannou svätou omšou a rannými chválami sme sa s relikviami svätého Vincenta rozlúčili a tie pokračujú na svojej púti po Slovensku.

Ďakujeme Ti, svätý Vincent, za všetky milosti, ktoré si nám u Pána vyprosil a ešte vyprosíš. Daj, aby sme odvážne nasledovali Tvoj príklad a slúžili Kristovi vo všetkých, ku ktorým nás On sám pošle.


webmail