Sviatok Svätej rodiny

1234

Rodina nie je ako rodina (Mt 2,41-52)

Prehodnoťme svoju rodinu.

AI
Sú rodiny, ktoré z času na čas majú rodinné stretko. Pri tom stretnutí si pripravia jeden na druhého všetko čo ich tlačí a čo im spôsobuje radosť. Pri takomto stretnutí sa nevyhovárajú, nehnevajú, nerozčuľujú, ale jednoducho iba za všetko čo o sebe počujú poďakujú. Je požehnaním pre každého v rodine, že vie, čo od neho sa očakáva, na čo by si mali dať pozor, ako o nich ostatní zmýšľajú. To platí o dospievajúcich i o rodičoch a dokonca i starých rodičoch.
Rodina. Ako ju vidíme? Čo mi dáva rodina? Čo očakáva odo mňa rodina?

KE
Máme nedeľu Svätej rodiny Ježiša, Márie a Jozefa. Je možnosť pouvažovať. Dvanásťročný Ježiš sa stratil. Rodičia Mária a Jozef našli Ježiša v chráme. Jozef nič nepovie. Mária: „Syn môj, čo si nám to urobil? Pozri, tvoj otec i ja sme ťa s bolesťou hľadali.“ On im odpovedal: „Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca“ (Lk 2,48-49)?

DI
V žiadnom inom ľudskom spoločenstve na zemi nežijú osoby tak blízo vedľa seba ako v rodine. Z toho vyplýva, že všemohúci Boh postavil človeka žiť v rodine. Mať vlastnú rodinu, to je jedna zo základných práv človeka. Žiť v rodine. Byť otcom a matkou, byť synom, dcérou, vnúčaťom, starým rodičom, bratom, sestrou... Hĺbka človeka je neodmysliteľne spojená s rodným domom. Príslovie hovorí: „Nie je na svete takého druhého miesta, ako je rodný dom“. Rodný dom. Čo toto slovo vyvoláva v našich srdciach, aké spomienky, koľko neopakovateľných pocitov, nostalgie a emócií.
Nehovorme dnes, že Svätá rodina to mala ľahšie ako tá naša. Skôr sa otvorme milostiam, ktoré nám ponúka dnešný sviatok.

PAR
Manželia pri vysluhovaní si sviatosti manželstva uvedomujú dobro i zlo v ich spoločnom živote. V tom duchu pozrime sa aj na rodinu dnes.

V obchode s hračkami sa nevedia rozhodnúť rodičia, čo kúpiť. Predavačka sa spýta: „Môžem vám poradiť?“ „Viete,“ začne vysvetľovať žena, „máme malú dcérku, a pretože máme veľa povinností je často dlho sama.“ „Naša dcérka sa akosi málo smeje“, pokračuje muž a chceli by sme jej niečo kúpiť, z čoho by mala radosť aj vtedy, keď je sama,“ povedal jedným dychom. Predavačka sa zdvorilo usmiala: „Chápem vás, ale je mi ľúto. Nemôžem vám pomôcť. Viete, my tu rodičov nepredávame.“

Ako je dôležité uvedomiť si prípravu na rodičovstvo. Kedy mať dieťa? Kedy prestať s povinnosťami a venovať sa rodine? Čo je dôležitejšie ako rodina?
Čo nás poháňa uzavrieť rodinu? Raketoplán pri štarte poháňajú motory na tuhé palivo o výkone niekoľko miliónov kilowattov. Autá formule 1 sú poháňané benzínovými motormi, ktoré dosahujú výkon okolo tisíc kilowattov. Aká je to sila čo má odštartovať rodinu, splodiť dieťa?

Pred výstavou najväčších vynálezov storočia stáli v rade žiaci. Učiteľka sa usilovala pripraviť ich na to, čo mali vidieť. „Kto by mi vedel povedať niečo o veľkom vynáleze dneška, ktorý tu pred dvadsiatimi rokmi ešte nebol. Čo je to?“ „Ja, slečna učiteľka!“ vykríklo presvedčivo dievčatko a ukázalo na svoju hruď.

Môže byť syn, dcéra na rodičov hrdý? V čom je vidieť kritéria autority. Kupujem si deti peniazmi, darčekmi? Akú moc majú v rodine peniaze?

Matka prosí syna, aby jej očistil topánky. On ich usilovne čistil, až sa ligotali. Matka, aby mu prejavila vďačnosť, dala mu peniaze. Keď si išla obuť topánky, zistila, že ju niečo v topánke tlačí. Vytiahla z nej peniaze zabalené v papieri, na ktorom bolo napísané: „Mami, tu máš svoje peniaze naspäť, ja som to urobil z lásky k tebe.“
Aké je to krásne, keď sa máme navzájom radi. Boh vtedy zostáva medzi nami, v nás a Jeho láska v nás koná zázraky.

MY
Rodina dnes a včera. Naša rodina. Rodina dýcha, žije. Plače a teší sa. O rodinu sa treba starať. Rodina je ako citlivý kvet. V rodine musí byť čas na jaro, leto, jeseň i zimu. Všetci potrebujú každého. Rodina je v pohybe a tým viac musí byť každý opatrný, ľudský, ohľaduplný, verný. Rodina môže byť aj chorá. Vtedy potrebuje silu viac ako predtým. Budovať rodinu znamená odložiť zaujatosť, vypočítavosť. V rodine je čas tešiť sa i smútiť. O rodinu sa musí bojovať spoločne i jednotlivo. Všetkých z rodiny čaká jeden prístav.

Stará drevená loď brázdila vlny oceánu. Denne bola vystavená útokom slanej vody a vlnobitiu. Drevo a tér pomaly povoľovali, až sa napokon loď prederavila a dovnútra jej začala vnikať voda.
Posádka vedrami vylievala vodu a handrami utesňovala diery, ako sa len dalo. Ale voda si nachádzala vždy nové cesty a stále jej pribúdalo. Posádke sa len s námahou darilo udržať ju na vlnách.
Námorníci sa však časom unavili, niektorí zranení sa už aj utopili. „Ako máme loď zachrániť, keď namiesto jedného vyliateho vedra vniknú dve?“ volali námorníci a postupne prestávali vodu odčerpávať. Najprv iba jeden-dvaja, potom viacerí až nakoniec sa všetky vedrá iba povaľovali. Čím viac námorníkov sa vzdávalo, tým hlbšie loď klesala a tým viac ľudí sa topilo. Nakoniec sa celá loď ponorila do vĺn a žraloci, čo trpezlivo čakali na túto chvíľu, prehltli všetko, čo z posádky ešte ostalo.
A o dve morské míle ďalej svietilo slnko na palmové pobrežie.

Akú cenu má rodina? Podľa čoho sa to dá vidieť? Akú cenu má otec? Matka? Dcéra či syn? Starí rodičia? Zať a nevesta?

Noviny uverejnili zvláštny inzerát: „Vymením novú fiatku za adopciu trojročného dieťaťa.“ Fotografiu dieťaťa a adresu rodičov bolo treba samozrejme priložiť. Na tento bláznivý inzerát prišlo tristo, dobre počujete, tristo ponúk.

Vlastné dieťa je bremeno, príťaž. Nepochopiteľné. Otriasajúca tvrdá skutočnosť. Morálka v rodinách na pováženie. Kde je charakter? V čom spočíva rebríček hodnôt?
Ako je potrebné v rodine sa milovať. Modliť sa jeden za druhého. Odpúšťať, keď má niekto niečo proti druhému. Vedieť potešiť. Dokázať zabudnúť. Nepripomenúť zlo, nespravodlivosť, skrat...
Moja rodina, naša rodina, to nie sú len tí druhí, ale aj ja. Rodina, sme všetci. Pre jedného rodina plače i teší sa. Čo viac prinášam do rodiny? A prečo?
Sviatok svätej rodiny je ponúknutá milosť. Sám Ježiš, Panna Mária a sv. Jozef chcú pomáhať. Je správne využiť ponuku. Nie zajtra, ale dnes.

ADE
Stretká nemusia byť v rodine. Je potrebné mať milujúce srdce. Rodina potrebuje každého člena. Preto vie prijať i ťažšie a pomáha to prekonať.
Modlime sa:
Všemohúci, večný Bože, žehnaj nás, žehnaj naše rodiny.

Amen.

webmail