Dvadsiata nedeľa "cez rok"

1234

Každý potrebuje domov (Mt 15,21-28)

AI
Každý rodič sa snaží zabezpečiť svoju rodinu, aby jeho deti neboli hladné, špinavé a otrhané a aby mali, čo potrebujú. Preto zháňame, čo je najlepšie a zároveň najlacnejšie. Dá sa povedať, že deti majú skoro všetko, čo sme si my v ich veku nemohli dovoliť.

KE
Napriek tomu sa nám zdá, že nie sú dostatočne vďačné, nevedia si toho vážiť. Málokedy si však uvedomujeme, že naše deti trpia, aj keď majú všetko, tak ako dievča z dnešného evanjelia.

DI
Toto dievča hrozne trpí spolu s matkou. Ona sa mu snaží pomôcť: robí, čo sa dá. Ale u nijakého lekára asi nepochodila, keď prišla za Ježišom; ona, ktorá neverila v jediného Boha, ale v mnohoraké božstvá, ktoré sa uctievali v Kanáne. Táto žena bola z obyvateľstva, ktoré žilo na území Palestíny pred príchodom Židov. A ľudia, ktorých Židia vytlačili z ich krajiny, hlavne v okolí Týru, sa voči Židom stavali veľmi nepriateľsky. Táto žena musela teda nájsť veľa pokory v sebe, aby oslovila Ježiša, ktorý bol Židom, a požiadala ho o pomoc. Vyčíňanie zlého ducha bolo zrejme naozaj veľké. Mala nielen veľkú pokoru, ale veľmi trpela spolu so svojou dcérou. No mala hlavne veľkú vieru. Pre svoje dieťa dokázala urobiť veľmi veľa: dokázala sa pokoriť pred Ježišom. Dokázala urobiť to, za čo by ju mohli v jej národe odsúdiť.

PAR
Aj ja trpím a veľa trpím pre svoje deti, ak som veriaci a svoje deti tu nevidím. Ale aj moje deti trpia, lebo ich zahŕňam vecami, ktoré sa páčia predovšetkým mne. Lebo som ich kúpil, túžil som po nich. Moje deti trpia tým, že si ich nevážim, lebo si vážim len peniaze. Lebo len ony majú hodnotu. Lebo tie deti vedia, cítia a možno som im aj povedal, že sú mi na záťaž, pretože ma veľa stoja. Lebo moje deti vedia, že obyčajná stolička má pre mňa veľakrát väčšiu hodnotu ako ja. Veď na tú stoličku si aspoň sadneš, ale z dieťaťa nemáš žiaden úžitok. Tvoje deti to vedia, čo je pre teba najdôležitejšie, a preto utekajú od teba; nechcú byť tam, kde si ty. Potrebujú ťa pre tvoje peniaze, ale ty si ich to tak naučil. Nepôjdu do kostola, lebo si tu ty. Nechcú ísť s tebou na návštevu, lebo si tam ty. Tvoje deti ťa majú radi pre tvoje peniaze. Často sa pohoršuješ nad diskotékami, ktoré sú, a sú tam aj tvoje deti. Diskotéka sama o sebe nie je zlá, ale ty sa pohoršuješ nad tým, čo tam deti robia. Aj tvoje deti! Vidíš ako trpia, preto sa tam opíjajú a preto potom nemajú hanby sa vyspať s hocikým. A potom je im zle celú nedeľu, sú nevyspaté, nervózne, ujdú na internát. A znova sa vrátia, aby ušli z domu. Ako trpia! Tie deti trpia, lebo si ich nevážiš. Máš radšej peniaze, ktoré hýbu svetom, nemáš rád ich, a preto ich má radšej démon. A ty už berieš ako normálne ich utrpenie, ktoré im spôsobuje. Ak sa tvoje dieťa nemodlí, modli sa aj zaňho, ak ho máš rád. Keď tvoje dieťa nejde na svätú omšu, choď ty za seba na jednu a za dieťa na druhú, ak ho máš rád a ak ti skutočne záleží na tom, aby bolo v nedeľu v kostole. Ak tvoje dieťa ide na diskotéku, choď s ním. Vypni telku, obleč sa, prekonaj svoju pýchu a lenivosť a choď s ním, ak ho máš skutočne rád, aby si videl, kde si ho zaviedol. Pomôž svojmu dieťaťu zbaviť sa zlého ducha svojou vierou a pokorou.

MY
Jedna rodina, ktorá býva na Kysuciach, raz rozprávala o tom, ako mali v Bratislave, kde predtým bývali, veľkú a úspešnú firmu, až kým ich syn nezačal drogovať. Niekedy bol preč z domu aj 2-3 dni a potom prišiel hladný, neumytý a dorobený. V dôsledku toho sa rodičia rozhodli predať firmu i byt v Bratislave a odišli bývať na samotu do jednej osady na Kysuciach, aby pomohli svojmu synovi. Z lásky k nemu zanechali firmu aj postavenie, len aby mu pomohli.

ADE
Aby si nemusel byť smutný zo svojich detí, hoci majú všetko, daj im miesto peňazí a množstva rôznych vecí radšej seba.

Amen.


webmail