Dvadsiata deviata nedeľa "cez rok"

1234

Obraz Stvoriteľa v mojej tvári (Mt 22,15-21)

AI
Drahí bratia a sestry! Pozerali ste sa dnes do zrkadla? Koho ste tam videli? Určite mi odpoviete, že seba, svoju tvár. A na koho z vašich rodičov, prípadne starých rodičov sa podobá vaša tvár? Na koho sa podobá tvár vyše šiestich miliárd ľudí, ktorí dnes žijú dnes na našej zemi? A na koho sa podobá to množstvo miliárd ľudí, ktorí sú už mŕtvi? Koho obraz nosili vo svojej tvári a aký obraz nosím aj ja vo svojej tvári? Na čo alebo na koho sa podobá celé ľudstvo?

KE
Určite ste uhádli. Na „Otca“, ktorého nazývame Bohom.

DI
Tým, že ste sme v dnešnú nedeľu prišli, dávame Bohu to najcennejšie, čo máme, a to seba. Splnili sme tým Ježišovu požiadavku z dnešného evanjelia, aby sme mu ponúkli to, čo mu patrí; to, čo máme najcennejšie: seba, svoju tvár, svoje bytie.

PAR
Keď pôjdeme domov a budeme si sadať k slávnostnému stolu, nehanbime sa ho chváliť, lebo Boh je v nás a my mu patríme. Chváľme ho preto, aby sme svietili ako svetlá na svete a aby sme sa pevne držali slova života.

MY
Počul som rozprávať tento príbeh. Jeden mladý študent sa ponáhľal na hodinu k svojmu starému učiteľovi. Keď prechádzal ulicami, videl tam vysedávať veľa žobrákov, hlavne v okolí kostola. Všimol si aj množstvo nevraživých pohľadov ľudí, ktorí sa nevedeli ani pozdraviť. Keď prišiel k svojmu učiteľovi, ktorý ho veľmi milo prijal, spýtal sa ho: „Povedzte mi, prečo sú ľudia k sebe takí?“ A vyrozprával mu, čo videl po ceste k nemu. Vtedy mu učiteľ hovorí: „Postav sa k oknu. Čo vidíš?“ „Veď som vám to už povedal,“ odvetil študent. Učiteľ ho napriek tomu vyzval: „Postav sa. Čo vidíš?“ „Vidím pekáreň, ako do nej vchádzajú a vychádzajú ľudia, ďalej vidím štyroch chlapcov hrať sa pri studni a ešte vašu susedku, ako vysýpa smeti...“ Vtedy učiteľ vzal zo stola striebornú tácku a priložil ju z druhej strany okna. „Čo teraz vidíš?“ Odpovedal: „Svoju tvár. Seba samého.“ A učiteľ mu na to: „Stačí málo striebra, a vidíš len seba.“

ADE
Keď prídete dnes z kostola a pozriete sa do zrkadla, prajem vám, aby ste svietili životom, lebo Boh je život a vybral si vás, aby ste žili a svietili nie sebou, ale ním samým.

Amen.


webmail