Stretnutie s kardinálom de Bérulle

V roku 1609 sa Vincent vrátil z Ríma, avšak nie do Toulousu ale do Paríža - "najkrajšieho mesta pod slnkom". Mesto práve v tom čase ovládli vyššie bohaté vrstvy, preto nastal prepych a vládychtivosť v takej miere ako snáď nikdy predtým, a to na úkor chudobných ľudí.

Zvýšenie životných nákladov prinútilo Vincenta deliť sa o izbu so svojim krajanom, sudcom zo Sore. Vtedy prechádza Vincent už veľkou vnútornou premenou v dôsledku zoznámenia sa s kardinálom de Bérulle. Tento veľduch modlitby, askézy, teológie a duchovného vedenia bol zakladateľom náboženského prúdu "Francúzka škola", ktorý v 17. storočí podstatne obnovil život viery a posvätnosť kňazského stavu.

Jedným znamením vnútornej premeny Vincenta bola jeho pokorná reakcia na obvinenie svojho spolubývajúceho z krádeže 400 toliarov. Zatiaľ čo sudca obvinenie všade rozširoval a Vincenta hanil, tento pokorne prehlásil: "Iba Boh pozná pravdu a môže dokázať moju nevinu." Skutočne po šiestich mesiacoch sa istý pomocník z lekárne priznal k činu. Táto skúška znamenala jeden stupeň Vincentovej konverzie.

Kardinál de Bérulle zasvätil Vincenta do duchovnej služby pri chorých v blízkej nemocnici. Vincent si kardinála veľmi vážil a aj v tomto prípade sa potvrdilo, že ten ôkto sa raz dostal do blízkosti kardinála, musel duchovne len získať."


Hoci Vincent mal možnosť dostať sa dopredu a vyššie, teraz v prítomnosti veľkých tohto sveta, začína byť skromným jednoduchým kňazom, ktorému už nejde natoľko o skvelú budúcnosť a dobrá plat, ale o duše. Cez službu chorým a chudobným spoznáva, akou cestou ho chce viesť Pán Boh. Ale kým definitívne nastúpi túto cestu musí ešte veľa skúsiť a duchovne dozrieť.


webmail