Občianska vojna

I keď sa skončila tridsaťročná vojna podpísaním Vestfálskeho mieru (1648), vo Francúzku prepuklo povstanie šľachtických stavov, takzvaná "Fronda". Nepokoje zasiahli najmä chudobné vidiecke obyvateľstvo, ktoré najviac trpelo. Vojaci pustošili všetko, čo im prišlo do cesty, úroda klesla tak žalostne, že v celej krajine zavládol hlad. Núdza vyvrcholila v roku 1650, keď nedbalosťou armády bolo za pár mesiacov zničené také množstvo úrody, ktoré mohlo zabezpečiť potravu postihnutej krajine na celý rok.


Vincentove diela boli v čulej prevádzke, veď v Nemocnici hotel-Dieu ležalo v každej posteli aj sedem chorých a ranených aj napriek tomu, že museli ešte pridať dve nemocničné sály. Dámy charitných spolkov si brali pacintov na ošetrenie aj do svojich príbytkov.


V roku 1651 sa k hrôzam občianskej vojny pridala ja prírodná katastrofa, keď početné francúzske rieky vystúpili zo svojich korýt a zaplavili veľké úzenie. Zatiaľ čo celá krajina trpela núdzou a kráľovské vojská nemilosrdne vraždili, na kráľovskom dvore sa konali plesy, koncerty a komédie.


webmail