Nezvestný

V roku 1605 sa Vincent odrazu akoby vytratil z povrchu zeme. Nik z jeho priateľov nevedel kam zmizol, čo sa mu stalo. Ozval sa až v júli 1607. Keďže medzitým zomrel pán de Comet - "jeho druhý otec", poslal list z Avignonu jeho synovi, kde opisuje svoje dvojročné dobrodružné blúdenie, ako musel odcestovať do Marseille kvôli dedičstvu. Prostriedky na túto cestu získal predajom požičaného koňa... Na spiatočnej ceste loďou po mori upadol do zajatia tureckým pirátom, ktorí ho predali za otroka jednému rybárovi. Tento Vincenta pre náchylnosť k morskej chorobe ďalej odpredal starému alchymistovi, ktorý si ho veľmi obľúbil a vyjavil mu aj tajomstvá svojho umenia.

Po starcovej smrti v auguste 1606 sa Vincent dostal do rúk mohamedána, odpadlíka od kresťanstva, ktorý pochádzal zo Savojska. Jedna z troch žien odpadlíka bola tak nadšená vierou Vincenta, že sa jej podarilo dosiahnuť u svojho manžela návrat do Francúzka a do Cirkvi. O desať dní sa im naskytla príležitosť utiecť na malej lodi do rodnej krajiny, kde pápežský vicelegát z Avignonu prijal odpadlíkov späť do Cirkvi.

Vincent si svojim dôstojným vystupovaním i znalosťami z alchýmie získal priazeň vicelegáta, ktorý ho vzal do Ríma, aby mu zabezpečil miesto s výnosným príjmom. Aj z ďalšieho Vincentovho listu synovi pána de Cometa, roku 1608 ešte stále vyplýva, že mu ide o vlastné uplatnenie sa o výnosnú kariéru.


webmail